...از سرزمین شمالی

 
نویسنده : فرزاد - ساعت ۱:٤۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ اسفند ۱۳۸۳
 

داشتم ناهار می پختم که راديو اين آهنگ رو گذاشت که منو ياد يزد انداخت! پاييز دلم... که ميترا بهم داده بود.

تحيقيق درس مبانی معماری و شهرسازی رو می نوشتم.(فکر کنم سال ۷۸ بود.) راجع به معماری آب انبارهای شهر يزد. سه شب بيدار موندم و کلی اسکچ زدم و در تمام مدت اين آهنگو گوش می دادم. فری هم برام يه آب انبار چهار بادگيری رو با آبرنگ رو فابريانو آبی کار کرد که خيلی بی نظير شد. فکر کنم آب انبار گلشن بود. تحقيق خوبی هم شد. مطمئن بودم نمره ام خوب می شه ولی فکر نمی کردم بهم بيست بده. چون نمره ها هميشه افتضاح بود.

فقط يه معذرت خواهی به احسان بدهکارم چون خيلی به امامی اصرار کرده بود که بهش چند نمره ببيشتر برای تحقيقش بده که مشروط نشه و امامی هم گفته بود که تا وقتی يه همچين تحقيقی هست من نمی تونم همچين کاری کنم چون عادلانه نيست. دوست نداشتم اين نقشو بازی کنم والا من برای دل خودم اون کارو انجام داده بودم.

و چقدر بافت شهرهای کويری ايران عزيز دل انگيزه. منو به ياد جملات کوير شريعتی می اندازه. و صبر. و صبر و سخت کوشی مردم کوير.

خوش باشين. 

   

نمايی از آب انبار گلشن. اين منبع ذخيره سازي آب در محله پرجمعيت (تل) در قلب شهر يزد واقع مي باشد و تا 30 سال قبل كه آب لوله كشي به خانه ها وارد نشده بود لب خشك كوزه ها و مشربه ها به رايگان از آب اين آب انبار تر مي شد. اين آب انبار دو پاشير و پلكان جداگانه براي استفاده مسلمانان و زرتشتيان دارد.

آب انبار داراي 4 بادگير چهار وجهي است كه در فواصل يكسان بر كنار محيط مخزن دايره اي شكل آب انبار و از سطح زمين به ارتفاع 13 متر برافراشته شده اند.

آب انبار از نظر معماري و بزرگي حجم خزينه و نوع مصالح و نماي آجري خوش نقش مدخل و پوشش آجري پشت گنبد درخور توجه و اهميت است.

حجم مخزن اين آب انبار 2000 متر مكعب مي باشد.